Týden CJV 2019 – Strutting in Our Students´ Plumes

Strutting in Our Students´ Plumes

Chlubíme se studentským peřím

Eva Trumpešová-Rudolfová, Marcela Sekanina Vavřinová, Martina Alexanderová, Antonín Zita
Language Centre Department: Faculty of Informatics

The workshop will explain the process of changing the structure of IT classes at FI MU, the reasons, the optimistic vision and the harsh reality, the outcomes, the excitement as well as the disappointments, and most importantly, the lessons learnt. As an integral part of the workshop, you can try out some of the activities the students themselves prepared for their peers. And you will also have the opportunity to hear their voice in the matter, that is their feedback. And we hope, you give us your feedback, too! Of course we will use it to show off somewhere else.

Workshop má za cíl představit změny, které proběhly ve struktuře hodin angličtiny na FI MU. Přinese důvody, vize, ale i realitu a zklamání, ale především to, čemu jsme se od studentů naučili, a jak toto využít v dalších kurzech. Součástí workshopu bude i feedback studentů.

Maximální počet účastníků / Maximum number of participants: Neomezeně / Unlimited