MUNI 3.2.1

O projektu

Projekt MUNI 3.2.1 je centralizovaným projektem, řízeným z Odboru pro rozvoj, v součinnosti s dalšími pracovišti. Řešitelem projektu je prorektor pro rozvoj, legislativu a informační technologie. Projekt je rozčleněn do tří samostatných specifických (dále jen „SC“) cílů A-C, přičemž každý má jiné podmínky, alokaci a nastavení. SC A a C jsou ještě dále členěny na dílčí SC. Ke všem dílčím SC byli ze strany vedení univerzity určeni odborní garanti.

V rámci projektu MUNI 3.2.1. se CJV zabývá oblastí A2 (Rozvoj v oblasti distanční výuky, online výuky a blended learning a oblasti A4 (Kurzy zaměřené na rozšiřování dovedností (upskilling) nebo rekvalifikace (reskilling).

Cíle projektu v oblasti A2 jsou:

• Rozvoj excelentní výuky v oblasti fyzického, on-line i blended vzdělávání a ověřováni cizojazyčných kompetencí ve výuce cizích jazyků
  • Jazyková příprava studentů pro absolvování odborných předmětů v cizím jazyce
  • Podpora studentů při tvorbě jazykového portfolia jako součásti celkového dovednostního portfolia
  • Posilování motivace studentů k autonomnímu rozvoji svých cizojazyčných kompetencí a učení se cizím jazykům spolu s podporou strategií, které tomu napomáhají
  • Podpora mnohojazyčnosti

Inovované kurzy A2

Název kurzu Určeno pro: Aktivita
Jazyk I.1 - 4 - Angličtina pro právníky studenti B.1.4
Angličtina (na ESF) studenti B.1.11
Španělština (na ESF) studenti B.1.12
Francouzština (na ESF) studenti B.1.15
Ruština (na ESF) studenti i akademici B.1.16

Metodiky A2

Název Určeno pro: Aktivita
Metodika k rozvoji kompetencí a dovedností (soft skills) nezbytných pro úspěšné absolvování či organizaci mezinárodních konferencí v online prostředí v anglickém jazyce. akademici A.1.1
Metodika podpory a online nástrojů k poskytování zpětné vazby k cizojazyčné písemné produkci studentů. akademici A.1.2

Cíle projektu v oblasti A4 jsou:

• Podpora mnohojazyčnosti
  • Podpora spolupráce s odbornými pracovišti univerzity a zapojení odborníků z praxe a z jiných univerzit do cizojazyčného vzdělávání
  • Rozvoj pedagogických kompetencí akademických pracovníků MU prostřednictvím dalšího vzdělávání, další rozvoj sdílení, ověřování a oceňování výukových inovací

V souvislosti s oblastí A4 CJV MU reaguje na aktuální potřeby studentů, akademických pracovníků i na podněty z řad odborné i laické veřejnosti. Na základě analýzy daných potřeb vytváří nové, více specializované kurzy, které kromě jazykových kompetencí rozvíjejí i další kompetence a dovednosti potřebné v profesním rozvoji akademických a odborných pracovníků v akademické i veřejné pracovní sféře. Tyto kurzy svým interdisciplinárním přesahem umožňují lepší uplatnitelnost účastníků na trhu práce a možnost kvalifikovanějšího profesního uplatnění.

Nabídka aktivit CJV podporuje prevenci vzniku kognitivních onemocnění. Studium cizích jazyků má na lidský mozek v mnoha ohledech pozitivní vliv; pomáhá zlepšovat paměť či zrychlovat rozhodovací procesy a zároveň snižuje riziko nástupu demence a Alzheimerovy choroby. Speciální metodika výuky cizích jazyků jako prevence ztráty paměti napomáhá seniorům zmírnit a zpomalit projevy kognitivních onemocnění a udržet je psychicky aktivními v pracovním procesu po delší dobu.