CJV spolupracuje na zážitkovém kurzu češtiny pro ukrajinské seniorky

13. 6. 2022

Máma má mísu. Máša má písanku.

Kdo by neznal věty, které si do sešitů pravidelně píší celé generace prvňáčků. Posluchači kurzů pro cizince jsou na tom v mnoha ohledech stejně. Rovněž ukrajinské posluchačky navštěvující Mezigenerační zážitkový kurz češtiny mají své písanky, ve kterých si procvičují psaný projev. Písanku si s sebou vzaly i na pravidelnou hodinu, která se konala dne 1. 6. a na kterou byl připraven speciální program ve spolupráci s MZM.

Posluchačky se totiž vypravily do Paláce Šlechtičen na nově otevřenou expozici „Tradiční kultura na Moravě v zrcadle času“. Pracovnice muzea nejprve skupinu provedla částí výstavy a poskytla výklad se spoustou zajímavých informací uzpůsobených úrovni znalostí češtiny návštěvnic.

Po prohlídce následoval skvěle připravený workshop v dílně. Účastnice si mohly nejen ověřit, co si z výstavy zapamatovaly, ale navíc dostaly příležitost vyzkoušet si práci s loutkou a celou řadu dalších aktivit, z nichž k nejoblíbenějším patřilo jednoznačně malování kraslic. Mimochodem ukrajinsky se kraslice řekne „písanka“.

Na konci programu, který všechny zúčastněné doslova nadchl, pro Valju, Viktorii, Světlanu a všechny ostatní platilo, že každá si nese domů hned dvě písanky. Za to, že posluchačkám byla umožněna komentovaná prohlídka expozice, patří velké poděkování MZM, a zejména pak vedoucí Dětského oddělení Mgr. Sylvě Brychtové a jejím kolegyním, které se posluchačkám po celou dobu věnovaly.

Foto Eliška Ostřížková a Sylva Brychtová

Chcete se učit česky?

CJV nabízí širokou škálu kurzů češtiny pro cizince, které jsou nejrůznějšího zaměření, takže si z nich vyberou zájemci všech pokročilostí.

Z hlediska časové náročnosti jde o kurzy dlouhodobé i krátkodobé, v rozsahu 2 i více hodin týdně. Některé jsou intenzivní. Pro každého se tedy něco vhodného najde.

Tým zkušených lektorů pod vedením dr. Lindy Doleží pravidelně připravuje nové kurzy a rozšiřuje tak stávající nabídku o další, atraktivní formáty. K letošním novinkám patří například Mezigenerační zážitkový kurz češtiny, pořádaný ve spolupráci s U3V, který si klade za cíl posluchače zejména motivovat, a proto nabízí interaktivní program a workshopy s nejrůznějšími aktivitami, v rámci nichž se obsah podává především zábavnou, zážitkovou formou, jak napovídá i název kurzu.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info